Раиконен урна рекорд на Шумахер! (ФОТО)

Кими Раиконен, финскиот возач кој вози за екипата на Алфа Ромео во Формула 1, успеа да урне рекорд на легендарниот Михаел Шумахер.

Финецот на трката во Силверстоун по повод 70-годишнината од трката, успеа да го урне рекордот на Шумахер.

Раиконен сега има извозено 16.845 кругови во Ф1 и така стана апсолутен рекордер во натпреварувањето.

Освен за Алфа, Кими возеше уште за Заубер, Мекларен, Ферари и Лотус, а светски шампион стана во 2007 година како возач на Ферари.