Војна во Ред Бул: Ферстапен освои две титули поради мене! (Видео)


Викенд најава - Најинтересно во Серија А! ↓↓↓Макс Ферстапен неодамна ја освои втората титула во Формула 1, а со неговиот потег на трката за Големата награда на Бразил предизвика бура на социјалните мрежи бидејќи не го пушти неговиот тимски колега Серхио перез да ја заврши трката пред него.

Мексиканецот мораше да заврши пред Ферстапен за да ја задржи предноста пред Шарл Леклер од Ферари во борбата за второто место, но сепак Холанѓанецот не ја послуша наредбата од шефот на тимот, Кристијан Хорнер.

„Веќе ви кажав и минатиот пат. Не барајте такво нешто од мене. Дали ви е јасно? Ви ја кажав мојата причина“, кажа Ферстапен.

Перез остана мирен, но по трката имаше што да каже за колегата.

„Ова само го покажа вистинското лице на Макс. Не знам што се случи, но моја заслуга е што има две титули“, вели Перез.