Историјата е испишана – Јувентус во солзи, Реал по 12-ти пат е шампион на Европа!

На стадионот во Кардиф се одигра финалето во ЛШ помеѓу Реал Мадрид и Јувентус, а на крајот победи Јувентус со 4:1.

Првата шанса ја имаше Пјаниќ во 7-та минута, но Навас успеа да одбрани. До 20-та минута немаше шанси, а потоа следуваше гол на Роналдо.

Само 7 минути подоцна Јувентус израмни со голот на Манџукиќ.

epa06008730 Real Madrid’s Cristiano Ronaldo (L) scores the 3-1 lead against Juventus’ goalkeeper Gianluigi Buffon (R) during the UEFA Champions League final between Juventus FC and Real Madrid at the National Stadium of Wales in Cardiff, Britain, 03 June 2017. EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA

Во продолжението на натпреварот, поточно во второто полувреме Реал притисна и стигна до 2:1 во 61-та минута.

Само 3 минути подоцна Роналдо зголеми на 3:1, а до крајот на натпреварот Јуве беше немоќен, па Асенсио го постави конечниот резултат во 90-та минута.