Кои тимови имаат најмногу играчи во осмина финалето на Европското првенство?


Кој ќе тепа на Ел Класико!? ↓↓↓


На Евро во Франција е завршија е завршена групната фаза од натпреварувањето, па сега истото влегува во најинтересниот дел.

Редсите од Мерсисајд се можеби најуспешен клуб во Европа по ова статистично рангирање.

Имено Ливерпул на ова првенство има дванаесет свои играчи и сите тие играчи поминаа понатака во понатамошниот дел од натпреварувањето, тука се наоѓа и Јувентус со истотолку играчи.

После нив се Тотенхем и Манчестер Јунајтед со единасеет, односно десет играчи, понатака следат Барселона, Баерн Минхен, Фенербахче, Арсенал, Базел, ЦСКА, Реал Мадрид и Рома.