Овогодинешното ЕВРО руши рекорди на неефикасност


Ќе игра ли Елмас против Баерн Минхен!? ↓↓↓


Европското првенство кое во овие денови се игра во Франција засега ќе помине во многу неефикасен фудбал.

Имено, денеска веќе е осми ден од ЕВРО, а сеуште ниту една репрезентација не постигна повеќе од два погодоци.

Иако првенството е проширено од 16 на 24 репрезентации,  се покажа дека се многу квалитетни и дека многу тешко било кој однапред да се отпише. Дури и репрезентациите кои прв пат играат на ЕВРО пружаат одлични партии и многу им е тешко да им постигнеш погодок.

Досега на ЕВРО се одирани 19 натпревари во неполни осум дена, а ниту една репрезентација не постигна три погодоци, што е рекорд кога се во прашање европските и светските прашања, барем кога се во прашање бројот на одиграни мечеви.

Од друга страна, кога е во прашање бројот на денови на ЕВРО каде што не постина ниту една репрезентација три гола, а тој рекорд може да биде соборен и тоа веќе утре. Какви се досега тактиките на селекторите и како се игра дефанзивно, многу е тешко да се очекува дека овој негативен рекорд утре нема да биде соборен…