Вардар е во топ-10 фаворити за освојување на ракометната ЛШ

Semi Final Match 2 - Vardar 1961 vs PPD Zagreb, Final Four - SEHA - Gazprom league, Zadar ,04.09.2020 , Mandatory Credit © Mandatory Credit © Uros Hocevar / kolektiff

ЕХФ ја објави листата со клубови кои се фаворити за трофејот во Лигата на шампиони (ЛШ), па Вардар дозна дека е во топ-10 екипи според рангирањето.

„Црвено-црните“ се наоѓаат на осмо место и од ЕХФ сметаат дека ги чека долга и тешка работа за да дојдат до трофејот.

Вардар летово го напуштија десет ракометари, а дури девет нови пристигнаа, па тоа значи дека актуелниот шампион ќе тргне од самиот почеток.

Зад Вардар на листата се Нант на Кире Лазаров на деветтото место и Мешков Брест на 10. позиција.

Во првите четири екипи, кои се најголеми фаворити, се ПСЖ, Кил, Барселона и Веспрем е на првото место.