Жестока казна во Ф1: Британски тим загуби 15 бодови и 400.000 евра!

Екипата од Формула 1, Рејсинг Поинт е казнета со одземање на 15 бодови и парична казна од 400.000 евра по жалбата на Рено дека тие повеќе од што дозволуваат правилата користат технологија на Мерцедес.

Рејсинг поинт, како што е познато, ги користи болидите на Мерцедес од минатата година, а формулата е речиси идентична со актуелната која ја возат Луис Хамилтон и Валтери Ботас.

Рено прв реагираше и испрати жалба по трката во Австрија, па Ф1 експресно реагираше и им даде голема казна на Британците.