Жешко лето на Островот:  Бин Салман договори прво големо засилување за Њукасл


Од втора лига, до спасител на Германија - 12 ден ↓↓↓Англискиот премиерлигаш Њукасл јунајтед стана најбогат тим во светот, откако во екипата пристигна саудискиот принц Мохамед Бин Салман.

Њукасл во текот на зимата имаше неколку добри трансфери, па останаа во Премиерлигата, иако по првите 14 кола немаа победа во шампионатот.

Доаѓањето на тренерот Еди Хау се исплатеше, а најдобро засилување претставува Бруно Гимараеш, кој пристигна од Лион зљ 42 милиони евра.

Првите трансфери доаѓаат допрва, откако Њукасл се договори со спортскиот директор Ден Ашворт од Брајтон, кој во последните години имаше успех со поранешниот клуб и создаде добар тим.